Europæisk Champions League sæson 50
Gruppe spillet
⇩ Læs runde informationen ⇩Gruppe 1
Hold | Seeded* | Point | SK | V | U | N | SM | MM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | FC Bucha | 3 | 15 | 6 | 5 | 0 | 1 | 13 | 4 | |
2 | Rayo Manzanares | 4 | 8 | 6 | 2 | 2 | 2 | 9 | 8 | |
3 | KS Nurki | 2 | 6 | 6 | 1 | 3 | 2 | 6 | 10 | |
4 | Kalimdor's Revenge | 1 | 3 | 6 | 0 | 3 | 3 | 6 | 12 |
Kampe | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Gruppe 2
Hold | Seeded* | Point | SK | V | U | N | SM | MM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Valentain | 1 | 18 | 6 | 6 | 0 | 0 | 22 | 2 | |
2 | FC ReTards | 3 | 8 | 6 | 2 | 2 | 2 | 8 | 7 | |
3 | Szirmai Világos | 2 | 7 | 6 | 2 | 1 | 3 | 12 | 14 | |
4 | 23 Elazığ FK | 4 | 1 | 6 | 0 | 1 | 5 | 4 | 23 |
Kampe | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Gruppe 3
Hold | Seeded* | Point | SK | V | U | N | SM | MM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Oğuz Türk FK | 1 | 18 | 6 | 6 | 0 | 0 | 11 | 0 | |
2 | Gazuza Futebol Clube | 4 | 8 | 6 | 2 | 2 | 2 | 7 | 7 | |
3 | FC Inter | 3 | 4 | 6 | 1 | 1 | 4 | 5 | 11 | |
4 | Real Astorga | 2 | 3 | 6 | 0 | 3 | 3 | 3 | 8 |
Kampe | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Gruppe 4
Hold | Seeded* | Point | SK | V | U | N | SM | MM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Seaburn Beach | 1 | 13 | 6 | 4 | 1 | 1 | 9 | 3 | |
2 | FC Jerusalem | 2 | 12 | 6 | 3 | 3 | 0 | 7 | 3 | |
3 | Rosso Neri | 3 | 5 | 6 | 1 | 2 | 3 | 5 | 9 | |
4 | Kocaelispor | 4 | 2 | 6 | 0 | 2 | 4 | 1 | 7 |
Kampe | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Gruppe 5
Hold | Seeded* | Point | SK | V | U | N | SM | MM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | ⭐ PSV Eindhoven ⭐ | 1 | 14 | 6 | 4 | 2 | 0 | 9 | 1 | |
2 | Sarpsborg | 3 | 10 | 6 | 2 | 4 | 0 | 6 | 4 | |
3 | SK Liepājas Metalurgs | 2 | 6 | 6 | 1 | 3 | 2 | 6 | 10 | |
4 | HNK Square Dubrovnik | 4 | 1 | 6 | 0 | 1 | 5 | 2 | 8 |
Kampe | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Gruppe 6
Hold | Seeded* | Point | SK | V | U | N | SM | MM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | FC Veenus | 2 | 11 | 6 | 3 | 2 | 1 | 11 | 5 | |
2 | Le Feu Occulte | 1 | 10 | 6 | 2 | 4 | 0 | 16 | 7 | |
3 | FC Tel Aviv #3 | 4 | 8 | 6 | 2 | 2 | 2 | 9 | 11 | |
4 | Falcon fc | 3 | 2 | 6 | 0 | 2 | 4 | 4 | 17 |
Kampe | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Gruppe 7
Hold | Seeded* | Point | SK | V | U | N | SM | MM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | NaLan Club | 1 | 14 | 6 | 4 | 2 | 0 | 14 | 3 | |
2 | FC OTB | 3 | 8 | 6 | 2 | 2 | 2 | 3 | 6 | |
3 | Lions | 2 | 6 | 6 | 1 | 3 | 2 | 5 | 5 | |
4 | KV Sint-Pieters-Woluwe | 4 | 3 | 6 | 0 | 3 | 3 | 1 | 9 |
Kampe | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Gruppe 8
Hold | Seeded* | Point | SK | V | U | N | SM | MM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Fiorentina | 1 | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 7 | 4 | |
2 | Beveren | 4 | 9 | 6 | 2 | 3 | 1 | 6 | 5 | |
3 | Trier | 2 | 8 | 6 | 2 | 2 | 2 | 8 | 8 | |
4 | NK Slavonski Brod | 3 | 5 | 6 | 1 | 2 | 3 | 5 | 9 |
Kampe | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Lodtrækningsregler
*Alle hold der er kvalificeret til denne runde er inddelt i 4 grupper baseret på deres klub koefficient. Hver pulje vil indeholde et hold fra hver af de 4 grupper.
I Champions League indeholder den første gruppe de forsvarende mestre og vinderne af de 7 stærkeste ligaer. Alle andre grupper bliver bestemt af klub koefficienten, med de stærkeste hold i gruppe 2 og de svageste i gruppe 4.
Hold fra samme land kan ikke blive udtrukket til at spille mod hinanden i denne runde.
Reglerne for hvilke hold der går videre
- Nummer 1 og 2 i pulje runden vil gå videre til næste runde
- Holdet der bliver nummer 3 vil går videre til den næste runde af kontinental konkurrencen
Gruppe spils tiebreakers
- Point
- Resultater mod hinanden (point, mål difference, antal scorede mål)
- Målforskel
- Scorede mål
- Antallet af udebane mål
Finalen i denne turnering vil blive spillet på stadion der tilhører Regnum Croatorum.