Europæisk Champions League sæson 61
Gruppe spillet
⇩ Læs runde informationen ⇩Gruppe 1
Hold | Seeded* | Point | SK | V | U | N | SM | MM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Real Astorga | 2 | 13 | 6 | 4 | 1 | 1 | 13 | 7 | |
2 | FC Norderstedt | 1 | 9 | 6 | 2 | 3 | 1 | 18 | 13 | |
3 | Szirmai Világos | 3 | 6 | 6 | 1 | 3 | 2 | 10 | 14 | |
4 | Sporting Alverca #3 | 4 | 3 | 6 | 0 | 3 | 3 | 10 | 17 |
Kampe | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Gruppe 2
Hold | Seeded* | Point | SK | V | U | N | SM | MM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | au p'tit bonheur | 4 | 11 | 6 | 3 | 2 | 1 | 12 | 11 | |
2 | Pro Vasto 1902 | 1 | 8 | 6 | 2 | 2 | 2 | 8 | 8 | |
3 | PEC Zwolle | 3 | 7 | 6 | 1 | 4 | 1 | 9 | 9 | |
4 | FC Liepaja | 2 | 5 | 6 | 1 | 2 | 3 | 12 | 13 |
Kampe | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Gruppe 3
Hold | Seeded* | Point | SK | V | U | N | SM | MM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Rīgas Dinamo | 1 | 16 | 6 | 5 | 1 | 0 | 20 | 7 | |
2 | Rosso Neri | 4 | 8 | 6 | 2 | 2 | 2 | 11 | 11 | |
3 | Kalimdor's Revenge | 2 | 7 | 6 | 2 | 1 | 3 | 9 | 12 | |
4 | VV Akkrum | 3 | 2 | 6 | 0 | 2 | 4 | 3 | 13 |
Kampe | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Gruppe 4
Hold | Seeded* | Point | SK | V | U | N | SM | MM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | FC Jaunmārupes Lauvas | 4 | 14 | 6 | 4 | 2 | 0 | 13 | 7 | |
2 | FC Dublin | 2 | 9 | 6 | 2 | 3 | 1 | 11 | 9 | |
3 | Candy Star FC | 1 | 6 | 6 | 1 | 3 | 2 | 14 | 14 | |
4 | FC Inter | 3 | 3 | 6 | 1 | 0 | 5 | 6 | 14 |
Kampe | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Gruppe 5
Hold | Seeded* | Point | SK | V | U | N | SM | MM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | FC Pusa | 1 | 14 | 6 | 4 | 2 | 0 | 17 | 7 | |
2 | Hapoel Tel Aviv | 2 | 12 | 6 | 3 | 3 | 0 | 16 | 8 | |
3 | FC Schaerbeek | 3 | 4 | 6 | 1 | 1 | 4 | 5 | 14 | |
4 | AC Recas | 4 | 3 | 6 | 1 | 0 | 5 | 6 | 15 |
Kampe | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Gruppe 6
Hold | Seeded* | Point | SK | V | U | N | SM | MM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Oğuz Türk FK | 1 | 18 | 6 | 6 | 0 | 0 | 16 | 3 | |
2 | FC Barcelona | 3 | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 13 | 10 | |
3 | Fiorentina | 2 | 4 | 6 | 1 | 1 | 4 | 7 | 19 | |
4 | Union Bègles Bordeaux | 4 | 3 | 6 | 1 | 0 | 5 | 10 | 14 |
Kampe | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Gruppe 7
Hold | Seeded* | Point | SK | V | U | N | SM | MM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | SC Steenwijk | 1 | 18 | 6 | 6 | 0 | 0 | 20 | 5 | |
2 | SC Sint-Pieters-Woluwe #2 | 2 | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 13 | 9 | |
3 | Crimean Tatars FC 1944 | 3 | 3 | 6 | 0 | 3 | 3 | 8 | 16 | |
4 | Electric Eels B==D | 4 | 2 | 6 | 0 | 2 | 4 | 5 | 16 |
Kampe | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Gruppe 8
Hold | Seeded* | Point | SK | V | U | N | SM | MM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Seaburn Beach | 1 | 16 | 6 | 5 | 1 | 0 | 11 | 3 | |
2 | VfB Leipzig | 4 | 11 | 6 | 3 | 2 | 1 | 12 | 8 | |
3 | FC Veenus | 3 | 5 | 6 | 1 | 2 | 3 | 9 | 11 | |
4 | ⭐ PSV Eindhoven ⭐ | 2 | 1 | 6 | 0 | 1 | 5 | 8 | 18 |
Kampe | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Lodtrækningsregler
*Alle hold der er kvalificeret til denne runde er inddelt i 4 grupper baseret på deres klub koefficient. Hver pulje vil indeholde et hold fra hver af de 4 grupper.
I Champions League indeholder den første gruppe de forsvarende mestre og vinderne af de 7 stærkeste ligaer. Alle andre grupper bliver bestemt af klub koefficienten, med de stærkeste hold i gruppe 2 og de svageste i gruppe 4.
Hold fra samme land kan ikke blive udtrukket til at spille mod hinanden i denne runde.
Reglerne for hvilke hold der går videre
- Nummer 1 og 2 i pulje runden vil gå videre til næste runde
- Holdet der bliver nummer 3 vil går videre til den næste runde af kontinental konkurrencen
Gruppe spils tiebreakers
- Point
- Resultater mod hinanden (point, mål difference, antal scorede mål)
- Målforskel
- Scorede mål
- Antallet af udebane mål
Finalen i denne turnering vil blive spillet på stadion der tilhører Football Club Cigogneaux.