Европски Лига на Шампиони Сезонa 54
Групна фаза
⇩ Прочитајте ги информации за кругот ⇩Група 1
Клуб | Носител* | Поени | ИН | П | Н | З | ДГ | ПГ | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | FC Bucha | 1 | 14 | 6 | 4 | 2 | 0 | 9 | 2 | |
2 | Rosso Neri | 2 | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 4 | 3 | |
3 | FC New Buitenpost | 4 | 6 | 6 | 1 | 3 | 2 | 5 | 5 | |
4 | Axinos | 3 | 2 | 6 | 0 | 2 | 4 | 1 | 9 |
Натпревари | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Група 2
Клуб | Носител* | Поени | ИН | П | Н | З | ДГ | ПГ | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Real Astorga | 3 | 11 | 6 | 3 | 2 | 1 | 12 | 7 | |
2 | Seaburn Beach | 2 | 9 | 6 | 2 | 3 | 1 | 8 | 5 | |
3 | Rīgas Dinamo | 4 | 9 | 6 | 3 | 0 | 3 | 10 | 11 | |
4 | ANEXY | 1 | 3 | 6 | 0 | 3 | 3 | 10 | 17 |
Натпревари | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Група 3
Клуб | Носител* | Поени | ИН | П | Н | З | ДГ | ПГ | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | ⭐ PSV Eindhoven ⭐ | 1 | 18 | 6 | 6 | 0 | 0 | 23 | 1 | |
2 | Oğuz Türk FK | 2 | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 13 | 8 | |
3 | Szczecin #2 | 3 | 4 | 6 | 1 | 1 | 4 | 4 | 16 | |
4 | Pro Vasto 1902 | 4 | 3 | 6 | 1 | 0 | 5 | 4 | 19 |
Натпревари | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Група 4
Клуб | Носител* | Поени | ИН | П | Н | З | ДГ | ПГ | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | NaLan Club | 1 | 14 | 6 | 4 | 2 | 0 | 21 | 4 | |
2 | Trier | 2 | 9 | 6 | 2 | 3 | 1 | 13 | 11 | |
3 | SC Sint-Pieters-Woluwe #2 | 3 | 9 | 6 | 2 | 3 | 1 | 8 | 7 | |
4 | SC Braga | 4 | 0 | 6 | 0 | 0 | 6 | 3 | 23 |
Натпревари | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Група 5
Клуб | Носител* | Поени | ИН | П | Н | З | ДГ | ПГ | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Kalimdor's Revenge | 1 | 14 | 6 | 4 | 2 | 0 | 12 | 5 | |
2 | VV Akkrum | 4 | 9 | 6 | 2 | 3 | 1 | 8 | 8 | |
3 | Real Vélez-Málaga | 2 | 5 | 6 | 1 | 2 | 3 | 4 | 7 | |
4 | Lions | 3 | 3 | 6 | 0 | 3 | 3 | 4 | 8 |
Натпревари | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Група 6
Клуб | Носител* | Поени | ИН | П | Н | З | ДГ | ПГ | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Rayo Manzanares | 1 | 16 | 6 | 5 | 1 | 0 | 15 | 4 | |
2 | FC Black Rose | 4 | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 14 | 16 | |
3 | FC Veenus | 2 | 5 | 6 | 1 | 2 | 3 | 8 | 11 | |
4 | FC Nordhausen | 3 | 2 | 6 | 0 | 2 | 4 | 7 | 13 |
Натпревари | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Група 7
Клуб | Носител* | Поени | ИН | П | Н | З | ДГ | ПГ | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | SK Liepājas Metalurgs | 2 | 12 | 6 | 3 | 3 | 0 | 10 | 4 | |
2 | KS Nurki | 1 | 11 | 6 | 3 | 2 | 1 | 9 | 5 | |
3 | Candy Star FC | 3 | 6 | 6 | 1 | 3 | 2 | 12 | 9 | |
4 | Jaypridee Town | 4 | 2 | 6 | 0 | 2 | 4 | 2 | 15 |
Натпревари | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Група 8
Клуб | Носител* | Поени | ИН | П | Н | З | ДГ | ПГ | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | FC Dublin | 2 | 11 | 6 | 3 | 2 | 1 | 5 | 3 | |
2 | FC Inter | 1 | 9 | 6 | 3 | 0 | 3 | 11 | 9 | |
3 | FC Liepaja | 3 | 8 | 6 | 2 | 2 | 2 | 10 | 9 | |
4 | AC Recas | 4 | 5 | 6 | 1 | 2 | 3 | 5 | 10 |
Натпревари | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Правила за ждрепката
*Сите клубови кои се квалификувану за овој круг се поделени во повеќе од 4 садови врз основа на нивниот клубски коефициент. Секоја група ќе се состои од еден клуб од секоја од 4 садови.
Во Лигата на Шампиони, првиот сад го содржи бранителот на титулата и победниците од 7 најсилни лиги. Сите други садови се решаваат според клубскиот коефициент со најсилните клубови во сад 2 и најслабите клубови во сад 4.
Клубовите од иста земја не можат да се извлечат едни против други во овој круг.
Напредни правила за клубот
- Број 1 и 2 од групната фаза продолжуваат во следниот круг.
- Третопласираниот продолжува во следниот круг во послабото континентално натпреварување.
Тајбрејкови во групната саза
- Поени
- Меѓусебни резултати (поени, гол разлика, постигнати голови)
- Гол разлика
- Дадени голови
- Број на примени голови во гости
Финалето од овој турник ќе биде одиграно на стадионот на Twierdza Wrocław.