South American League season 43
Group stage
⇩ Read round information ⇩Group 1
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Cucu Redandblack | 1 | 13 | 6 | 4 | 1 | 1 | 11 | 4 | |
2 | Paramaribo #12 | 3 | 11 | 6 | 3 | 2 | 1 | 10 | 5 | |
3 | fc atletico verdolaga | 2 | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 8 | 5 | |
4 | Machiques | 4 | 0 | 6 | 0 | 0 | 6 | 0 | 15 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 2
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Sierras Tucumanas | 1 | 18 | 6 | 6 | 0 | 0 | 15 | 1 | |
2 | Medellin #12 | 2 | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 9 | 9 | |
3 | Piura | 4 | 4 | 6 | 1 | 1 | 4 | 5 | 11 | |
4 | Guatire | 3 | 2 | 6 | 0 | 2 | 4 | 3 | 11 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 3
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Liverpool Wanderers | 4 | 11 | 6 | 3 | 2 | 1 | 4 | 2 | |
2 | Huánuco | 1 | 9 | 6 | 2 | 3 | 1 | 5 | 3 | |
3 | Paramaribo #15 | 3 | 9 | 6 | 3 | 0 | 3 | 5 | 6 | |
4 | Rio de Janeiro #7 | 2 | 3 | 6 | 0 | 3 | 3 | 1 | 4 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 4
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Maturín | 1 | 13 | 6 | 4 | 1 | 1 | 8 | 2 | |
2 | LOS LEPROSOS | 2 | 12 | 6 | 4 | 0 | 2 | 8 | 4 | |
3 | FC Ganda | 3 | 7 | 6 | 2 | 1 | 3 | 6 | 5 | |
4 | Georgetown City FC | 4 | 2 | 6 | 0 | 2 | 4 | 1 | 12 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 5
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Montevideo #9 | 2 | 14 | 6 | 4 | 2 | 0 | 7 | 3 | |
2 | Caracas #2 | 1 | 9 | 6 | 3 | 0 | 3 | 7 | 6 | |
3 | Olinda | 4 | 7 | 6 | 2 | 1 | 3 | 5 | 5 | |
4 | Esfinge fc | 3 | 3 | 6 | 0 | 3 | 3 | 4 | 9 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 6
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Junior FC | 1 | 12 | 6 | 3 | 3 | 0 | 12 | 4 | |
2 | Dragon Dream FC | 2 | 9 | 6 | 3 | 0 | 3 | 6 | 8 | |
3 | Asuncion #23 | 3 | 6 | 6 | 1 | 3 | 2 | 5 | 7 | |
4 | Tupiza FC | 4 | 5 | 6 | 1 | 2 | 3 | 4 | 8 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 7
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | HELLO | 1 | 14 | 6 | 4 | 2 | 0 | 11 | 2 | |
2 | Paramaribo #6 | 2 | 12 | 6 | 3 | 3 | 0 | 9 | 2 | |
3 | TheBeastEvolved | 3 | 7 | 6 | 2 | 1 | 3 | 8 | 13 | |
4 | Eagle Bearer | 4 | 0 | 6 | 0 | 0 | 6 | 2 | 13 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 8
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | ST Phoenix FC | 2 | 13 | 6 | 4 | 1 | 1 | 13 | 6 | |
2 | Legendarios | 1 | 13 | 6 | 4 | 1 | 1 | 15 | 9 | |
3 | CA Rosario Central | 3 | 7 | 6 | 2 | 1 | 3 | 8 | 8 | |
4 | Avengers | 4 | 1 | 6 | 0 | 1 | 5 | 5 | 18 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 9
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Chivas ARG | 1 | 16 | 6 | 5 | 1 | 0 | 17 | 2 | |
2 | Limpio | 2 | 9 | 6 | 3 | 0 | 3 | 5 | 9 | |
3 | Quilpué #2 | 4 | 6 | 6 | 2 | 0 | 4 | 7 | 8 | |
4 | Rabbit | 3 | 4 | 6 | 1 | 1 | 4 | 2 | 12 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 10
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ciudad Guayana | 2 | 10 | 6 | 2 | 4 | 0 | 6 | 3 | |
2 | Luque | 1 | 8 | 6 | 1 | 5 | 0 | 3 | 1 | |
3 | FC COTROCENI | 3 | 5 | 6 | 0 | 5 | 1 | 6 | 8 | |
4 | La Unión | 4 | 4 | 6 | 0 | 4 | 2 | 4 | 7 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 11
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | FC Kolonista | 2 | 14 | 6 | 4 | 2 | 0 | 17 | 3 | |
2 | Arsenal | 1 | 14 | 6 | 4 | 2 | 0 | 13 | 2 | |
3 | Costa Alegre BC | 3 | 6 | 6 | 2 | 0 | 4 | 11 | 8 | |
4 | Saint-Laurent-du-Maroni | 4 | 0 | 6 | 0 | 0 | 6 | 3 | 31 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 12
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Gauchos de Boedo | 1 | 15 | 6 | 5 | 0 | 1 | 13 | 2 | |
2 | Deportivo Dynamo | 2 | 13 | 6 | 4 | 1 | 1 | 11 | 5 | |
3 | Pikisikys | 4 | 6 | 6 | 2 | 0 | 4 | 3 | 8 | |
4 | El Alto #3 | 3 | 1 | 6 | 0 | 1 | 5 | 2 | 14 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Draw rules
*All the teams that qualified for this round are divided over 4 seeding pots based on their club coefficient. Each group will consist of one team from each of the 4 seeding pots.
The teams are divided over the pots based on their club coefficient. The strongest teams are placed in pot 1 and the weakest teams in pot 4, etc.
Teams from the same country can not be drawn against each other in this round.
Team advancement rules
- The numbers 1 and 2 of the group stage advance to the next round.
Group stage tiebreakers
- Points
- Head to head results (points, goal difference, goals scored)
- Goal difference
- Goals scored
- Number of away goals
The finals of this tournament will be played in the stadium of Arsenal.