North American League season 67
Group stage
⇩ Read round information ⇩Group 1
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Colonials FC | 1 | 18 | 6 | 6 | 0 | 0 | 32 | 0 | |
2 | GuaWaZi United | 2 | 12 | 6 | 4 | 0 | 2 | 20 | 7 | |
3 | FC OTTO⭐ | 3 | 6 | 6 | 2 | 0 | 4 | 21 | 12 | |
4 | FC Ciudad de Guatemala #2 | 4 | 0 | 6 | 0 | 0 | 6 | 0 | 54 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 2
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Cuban Rum | 1 | 18 | 6 | 6 | 0 | 0 | 20 | 1 | |
2 | HERTHA BSC | 2 | 9 | 6 | 3 | 0 | 3 | 14 | 11 | |
3 | Sambo Creek | 3 | 9 | 6 | 3 | 0 | 3 | 14 | 12 | |
4 | FC Villa Bisonó | 4 | 0 | 6 | 0 | 0 | 6 | 6 | 30 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 3
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ajax | 1 | 18 | 6 | 6 | 0 | 0 | 26 | 1 | |
2 | Polar Bear Council FC | 2 | 12 | 6 | 4 | 0 | 2 | 15 | 8 | |
3 | Gallos FC | 4 | 4 | 6 | 1 | 1 | 4 | 5 | 19 | |
4 | FC Atylians Charlotte | 3 | 1 | 6 | 0 | 1 | 5 | 2 | 20 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 4
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Isabella Manor | 1 | 18 | 6 | 6 | 0 | 0 | 26 | 2 | |
2 | Shazland Steamrollers | 2 | 9 | 6 | 3 | 0 | 3 | 22 | 8 | |
3 | Hessle FC | 3 | 9 | 6 | 3 | 0 | 3 | 17 | 11 | |
4 | Cayo #2 | 4 | 0 | 6 | 0 | 0 | 6 | 0 | 44 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 5
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Sidney Town FC | 1 | 18 | 6 | 6 | 0 | 0 | 18 | 1 | |
2 | The Baby Red Dragon | 3 | 9 | 6 | 3 | 0 | 3 | 9 | 10 | |
3 | Real Zaragoza | 4 | 4 | 6 | 1 | 1 | 4 | 4 | 14 | |
4 | MXL Guajos University | 2 | 4 | 6 | 1 | 1 | 4 | 4 | 10 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 6
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Real Chatarra FC | 1 | 14 | 6 | 4 | 2 | 0 | 24 | 1 | |
2 | FC Jocotenango | 2 | 11 | 6 | 3 | 2 | 1 | 19 | 3 | |
3 | FC Le Gosier #3 | 3 | 8 | 6 | 2 | 2 | 2 | 26 | 7 | |
4 | Tocumen | 4 | 0 | 6 | 0 | 0 | 6 | 0 | 58 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 7
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Sidney Juniors | 1 | 18 | 6 | 6 | 0 | 0 | 44 | 0 | |
2 | siege is still here | 3 | 12 | 6 | 4 | 0 | 2 | 20 | 6 | |
3 | Carrefour | 2 | 6 | 6 | 2 | 0 | 4 | 27 | 12 | |
4 | Canóvanas | 4 | 0 | 6 | 0 | 0 | 6 | 0 | 73 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 8
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Halifax Fire Department | 1 | 15 | 6 | 5 | 0 | 1 | 14 | 8 | |
2 | Team Melilla | 2 | 12 | 6 | 4 | 0 | 2 | 13 | 8 | |
3 | FC Charlotte Amalie #11 | 3 | 9 | 6 | 3 | 0 | 3 | 15 | 13 | |
4 | Zaku UT | 4 | 0 | 6 | 0 | 0 | 6 | 2 | 15 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 9
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Dalian Wanda | 1 | 15 | 6 | 5 | 0 | 1 | 31 | 3 | |
2 | FC Almolonga | 2 | 15 | 6 | 5 | 0 | 1 | 26 | 4 | |
3 | FC Nassau #13 | 4 | 3 | 6 | 1 | 0 | 5 | 8 | 39 | |
4 | FC Grande Anse #2 | 3 | 3 | 6 | 1 | 0 | 5 | 7 | 26 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 10
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | FC Arsenal | 1 | 15 | 6 | 5 | 0 | 1 | 16 | 2 | |
2 | Dunmore Town | 2 | 15 | 6 | 5 | 0 | 1 | 16 | 3 | |
3 | AS Trinity Crayfish | 4 | 2 | 6 | 0 | 2 | 4 | 2 | 19 | |
4 | New Sun | 3 | 2 | 6 | 0 | 2 | 4 | 3 | 13 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 11
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lollapa Losers | 2 | 14 | 6 | 4 | 2 | 0 | 15 | 3 | |
2 | Abilene | 1 | 14 | 6 | 4 | 2 | 0 | 12 | 3 | |
3 | Die Luschen | 3 | 6 | 6 | 2 | 0 | 4 | 6 | 14 | |
4 | Merry Men | 4 | 0 | 6 | 0 | 0 | 6 | 2 | 15 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 12
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Frankfurter Fc | 3 | 11 | 6 | 3 | 2 | 1 | 8 | 5 | |
2 | Edmonton Cyclones | 1 | 11 | 6 | 3 | 2 | 1 | 11 | 6 | |
3 | America | 2 | 5 | 6 | 1 | 2 | 3 | 10 | 13 | |
4 | El Progreso #3 | 4 | 5 | 6 | 1 | 2 | 3 | 5 | 10 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Draw rules
*All the teams that qualified for this round are divided over 4 seeding pots based on their club coefficient. Each group will consist of one team from each of the 4 seeding pots.
The teams are divided over the pots based on their club coefficient. The strongest teams are placed in pot 1 and the weakest teams in pot 4, etc.
Teams from the same country can not be drawn against each other in this round.
Team advancement rules
- The numbers 1 and 2 of the group stage advance to the next round.
Group stage tiebreakers
- Points
- Head to head results (points, goal difference, goals scored)
- Goal difference
- Goals scored
- Number of away goals
The finals of this tournament will be played in the stadium of Dunmore Town.