South American League season 77
Group stage
⇩ Read round information ⇩Group 1
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | HELLO | 1 | 18 | 6 | 6 | 0 | 0 | 19 | 0 | |
2 | Red Bull NextGen | 4 | 7 | 6 | 2 | 1 | 3 | 3 | 7 | |
3 | Kourou #4 | 3 | 6 | 6 | 2 | 0 | 4 | 3 | 10 | |
4 | Domburg | 2 | 4 | 6 | 1 | 1 | 4 | 1 | 9 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 2
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | George old boys | 1 | 18 | 6 | 6 | 0 | 0 | 26 | 2 | |
2 | La Unión | 2 | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 12 | 6 | |
3 | Talara | 3 | 5 | 6 | 1 | 2 | 3 | 7 | 12 | |
4 | RACK FC | 4 | 1 | 6 | 0 | 1 | 5 | 0 | 25 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 3
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Unixon | 4 | 18 | 6 | 6 | 0 | 0 | 22 | 2 | |
2 | Trujillo | 1 | 12 | 6 | 4 | 0 | 2 | 13 | 9 | |
3 | Eagle Bearer | 2 | 6 | 6 | 2 | 0 | 4 | 4 | 8 | |
4 | Saurios de Caracas FC | 3 | 0 | 6 | 0 | 0 | 6 | 2 | 22 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 4
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Pikisikys | 1 | 18 | 6 | 6 | 0 | 0 | 22 | 2 | |
2 | Limpio | 2 | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 8 | 10 | |
3 | Hijos de Obdulio FC | 3 | 7 | 6 | 2 | 1 | 3 | 7 | 5 | |
4 | suibianda | 4 | 0 | 6 | 0 | 0 | 6 | 1 | 21 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 5
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Huánuco | 1 | 18 | 6 | 6 | 0 | 0 | 16 | 1 | |
2 | FC Impression | 2 | 12 | 6 | 4 | 0 | 2 | 11 | 6 | |
3 | MadMax | 3 | 4 | 6 | 1 | 1 | 4 | 5 | 10 | |
4 | Villavicencio fútbol club | 4 | 1 | 6 | 0 | 1 | 5 | 1 | 16 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 6
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Corvos Laranja | 1 | 18 | 6 | 6 | 0 | 0 | 14 | 1 | |
2 | Medellin #12 | 2 | 9 | 6 | 3 | 0 | 3 | 10 | 9 | |
3 | South Lakers | 3 | 7 | 6 | 2 | 1 | 3 | 7 | 7 | |
4 | FC Spartacus | 4 | 1 | 6 | 0 | 1 | 5 | 1 | 15 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 7
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Maracajá | 1 | 13 | 6 | 4 | 1 | 1 | 28 | 10 | |
2 | Real Georgetown FC | 2 | 12 | 6 | 4 | 0 | 2 | 23 | 12 | |
3 | Sukuna | 3 | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 25 | 12 | |
4 | Ñémby #2 | 4 | 0 | 6 | 0 | 0 | 6 | 0 | 42 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 8
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Montevideo #9 | 1 | 16 | 6 | 5 | 1 | 0 | 25 | 5 | |
2 | OXYGEN | 2 | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 21 | 16 | |
3 | CSKA Bolívar | 4 | 4 | 6 | 1 | 1 | 4 | 6 | 20 | |
4 | Casillero Del Diablo | 3 | 3 | 6 | 0 | 3 | 3 | 5 | 16 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 9
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Parma Calcio 1913 | 1 | 18 | 6 | 6 | 0 | 0 | 14 | 3 | |
2 | ST Phoenix FC | 2 | 12 | 6 | 4 | 0 | 2 | 16 | 10 | |
3 | G014N14 | 4 | 6 | 6 | 2 | 0 | 4 | 8 | 10 | |
4 | NewFreshMeat | 3 | 0 | 6 | 0 | 0 | 6 | 4 | 19 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 10
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tupiza FC | 2 | 12 | 6 | 3 | 3 | 0 | 13 | 5 | |
2 | Jardim São Paulo | 1 | 11 | 6 | 3 | 2 | 1 | 12 | 4 | |
3 | Amuzaki | 4 | 7 | 6 | 1 | 4 | 1 | 4 | 5 | |
4 | Puskás Ferenc CF | 3 | 1 | 6 | 0 | 1 | 5 | 1 | 16 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 11
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Castores Yaguara | 1 | 18 | 6 | 6 | 0 | 0 | 19 | 0 | |
2 | Luis Cruz Martínez | 4 | 8 | 6 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | |
3 | Maldonado | 3 | 5 | 6 | 1 | 2 | 3 | 2 | 9 | |
4 | Maturín | 2 | 2 | 6 | 0 | 2 | 4 | 0 | 11 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 12
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | SuperXeneiXeS | 1 | 15 | 6 | 5 | 0 | 1 | 24 | 6 | |
2 | FC COTROCENI | 2 | 15 | 6 | 5 | 0 | 1 | 17 | 8 | |
3 | Rabbit | 3 | 6 | 6 | 2 | 0 | 4 | 17 | 15 | |
4 | General Velásquez FC | 4 | 0 | 6 | 0 | 0 | 6 | 1 | 30 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Draw rules
*All the teams that qualified for this round are divided over 4 seeding pots based on their club coefficient. Each group will consist of one team from each of the 4 seeding pots.
The teams are divided over the pots based on their club coefficient. The strongest teams are placed in pot 1 and the weakest teams in pot 4, etc.
Teams from the same country can not be drawn against each other in this round.
Team advancement rules
- The numbers 1 and 2 of the group stage advance to the next round.
Group stage tiebreakers
- Points
- Head to head results (points, goal difference, goals scored)
- Goal difference
- Goals scored
- Number of away goals
The finals of this tournament will be played in the stadium of River Plate CARP.