South American League season 42
Group stage
⇩ Read round information ⇩Group 1
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | La Matanza #2 | 3 | 15 | 6 | 5 | 0 | 1 | 21 | 3 | |
2 | Huánuco | 1 | 15 | 6 | 5 | 0 | 1 | 15 | 3 | |
3 | Montevideo #9 | 2 | 6 | 6 | 2 | 0 | 4 | 5 | 12 | |
4 | Puente Alto #4 | 4 | 0 | 6 | 0 | 0 | 6 | 3 | 26 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 2
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | FC Kolonista | 2 | 14 | 6 | 4 | 2 | 0 | 10 | 6 | |
2 | FC Impression | 1 | 9 | 6 | 2 | 3 | 1 | 10 | 9 | |
3 | Limpio | 3 | 7 | 6 | 2 | 1 | 3 | 6 | 6 | |
4 | Rabbit | 4 | 2 | 6 | 0 | 2 | 4 | 3 | 8 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 3
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Estamos Remando!! | 1 | 13 | 6 | 4 | 1 | 1 | 8 | 2 | |
2 | Castores Yaguara | 3 | 11 | 6 | 3 | 2 | 1 | 5 | 4 | |
3 | Paramaribo #6 | 2 | 4 | 6 | 0 | 4 | 2 | 2 | 5 | |
4 | Liverpool Wanderers | 4 | 3 | 6 | 0 | 3 | 3 | 1 | 5 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 4
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | fc atletico verdolaga | 1 | 13 | 6 | 4 | 1 | 1 | 13 | 6 | |
2 | FC COTROCENI | 3 | 8 | 6 | 2 | 2 | 2 | 6 | 6 | |
3 | Psalm is Back | 4 | 7 | 6 | 2 | 1 | 3 | 7 | 9 | |
4 | Sukuna | 2 | 5 | 6 | 1 | 2 | 3 | 6 | 11 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 5
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Chivas ARG | 2 | 15 | 6 | 5 | 0 | 1 | 13 | 3 | |
2 | Esfinge fc | 4 | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 7 | 10 | |
3 | HELLO | 1 | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 11 | 7 | |
4 | Paramaribo #15 | 3 | 0 | 6 | 0 | 0 | 6 | 3 | 14 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 6
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | The king of Manichaeism | 2 | 14 | 6 | 4 | 2 | 0 | 10 | 3 | |
2 | Legendarios | 1 | 9 | 6 | 2 | 3 | 1 | 11 | 8 | |
3 | Asuncion #23 | 4 | 7 | 6 | 2 | 1 | 3 | 7 | 10 | |
4 | Costa Alegre BC | 3 | 2 | 6 | 0 | 2 | 4 | 7 | 14 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 7
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Toros de Letonia | 2 | 13 | 6 | 4 | 1 | 1 | 8 | 2 | |
2 | Ciudad Guayana | 1 | 11 | 6 | 3 | 2 | 1 | 8 | 5 | |
3 | Iquitos #4 | 3 | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 10 | 6 | |
4 | Georgetown City FC | 4 | 0 | 6 | 0 | 0 | 6 | 0 | 13 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 8
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Arsenal | 1 | 15 | 6 | 5 | 0 | 1 | 15 | 5 | |
2 | Deportivo Dynamo | 2 | 12 | 6 | 4 | 0 | 2 | 10 | 7 | |
3 | Cocodrilos | 3 | 6 | 6 | 2 | 0 | 4 | 10 | 13 | |
4 | Quilpué #2 | 4 | 3 | 6 | 1 | 0 | 5 | 7 | 17 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 9
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | FC Sport Boys | 1 | 16 | 6 | 5 | 1 | 0 | 13 | 2 | |
2 | LOS LEPROSOS | 2 | 11 | 6 | 3 | 2 | 1 | 8 | 4 | |
3 | La Unión | 4 | 5 | 6 | 1 | 2 | 3 | 5 | 9 | |
4 | Guatire | 3 | 1 | 6 | 0 | 1 | 5 | 2 | 13 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 10
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Treinta y Tres | 2 | 14 | 6 | 4 | 2 | 0 | 12 | 7 | |
2 | Gauchos de Boedo | 1 | 14 | 6 | 4 | 2 | 0 | 13 | 4 | |
3 | Olinda | 4 | 6 | 6 | 2 | 0 | 4 | 8 | 9 | |
4 | El Alto #3 | 3 | 0 | 6 | 0 | 0 | 6 | 1 | 14 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 11
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Rio de Janeiro #7 | 2 | 12 | 6 | 3 | 3 | 0 | 9 | 3 | |
2 | Junior FC | 1 | 11 | 6 | 3 | 2 | 1 | 6 | 5 | |
3 | Paramaribo #14 | 3 | 7 | 6 | 2 | 1 | 3 | 5 | 5 | |
4 | FC Remire-Montjoly #3 | 4 | 3 | 6 | 1 | 0 | 5 | 1 | 8 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 12
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Cucu Redandblack | 1 | 15 | 6 | 5 | 0 | 1 | 17 | 2 | |
2 | Medellin #12 | 2 | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 10 | 7 | |
3 | FC Ganda | 3 | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 9 | 12 | |
4 | Avengers | 4 | 0 | 6 | 0 | 0 | 6 | 4 | 19 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Draw rules
*All the teams that qualified for this round are divided over 4 seeding pots based on their club coefficient. Each group will consist of one team from each of the 4 seeding pots.
The teams are divided over the pots based on their club coefficient. The strongest teams are placed in pot 1 and the weakest teams in pot 4, etc.
Teams from the same country can not be drawn against each other in this round.
Team advancement rules
- The numbers 1 and 2 of the group stage advance to the next round.
Group stage tiebreakers
- Points
- Head to head results (points, goal difference, goals scored)
- Goal difference
- Goals scored
- Number of away goals
The finals of this tournament will be played in the stadium of FC nacional asuncion.