European League season 51
Group stage
⇩ Read round information ⇩Group 1
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Candy Star FC | 3 | 12 | 6 | 4 | 0 | 2 | 15 | 7 | |
2 | Real Astorga | 1 | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 11 | 11 | |
3 | FC Kadıoğlu Gençlik ⭐ | 4 | 7 | 6 | 2 | 1 | 3 | 7 | 12 | |
4 | Caldas FC | 2 | 6 | 6 | 2 | 0 | 4 | 8 | 11 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 2
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Pro Vasto 1902 | 2 | 12 | 6 | 3 | 3 | 0 | 11 | 7 | |
2 | KV Sint-Pieters-Woluwe | 1 | 9 | 6 | 2 | 3 | 1 | 6 | 6 | |
3 | ANEXY | 4 | 9 | 6 | 2 | 3 | 1 | 10 | 8 | |
4 | FC Bayern München | 3 | 1 | 6 | 0 | 1 | 5 | 6 | 12 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 3
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | FC New Buitenpost | 2 | 11 | 6 | 3 | 2 | 1 | 8 | 5 | |
2 | Falcon fc | 1 | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 9 | 6 | |
3 | Sporting Clube Portugal | 4 | 8 | 6 | 2 | 2 | 2 | 5 | 5 | |
4 | Roxolan's | 3 | 4 | 6 | 1 | 1 | 4 | 1 | 7 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 4
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | FK Puntukas | 3 | 11 | 6 | 3 | 2 | 1 | 7 | 5 | |
2 | Les Licornes Blanches | 1 | 11 | 6 | 3 | 2 | 1 | 9 | 5 | |
3 | Newcastle United | 4 | 7 | 6 | 2 | 1 | 3 | 6 | 8 | |
4 | FC Tel Aviv #3 | 2 | 4 | 6 | 1 | 1 | 4 | 6 | 10 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 5
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Szczecin #2 | 1 | 11 | 6 | 3 | 2 | 1 | 7 | 7 | |
2 | Hapoel Tel Aviv | 3 | 9 | 6 | 2 | 3 | 1 | 10 | 9 | |
3 | Teos Stars | 2 | 8 | 6 | 2 | 2 | 2 | 9 | 8 | |
4 | FC Prijedor #3 | 4 | 4 | 6 | 1 | 1 | 4 | 7 | 9 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 6
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | AC Angers #4 | 1 | 13 | 6 | 4 | 1 | 1 | 11 | 5 | |
2 | Pärnu JK | 2 | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 12 | 7 | |
3 | FK Mazyliai | 3 | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 7 | 9 | |
4 | NK PROFIservis | 4 | 1 | 6 | 0 | 1 | 5 | 2 | 11 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 7
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Sarpsborg | 1 | 13 | 6 | 4 | 1 | 1 | 8 | 4 | |
2 | FC Schaerbeek | 2 | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 6 | 6 | |
3 | Lyon #13 | 4 | 5 | 6 | 1 | 2 | 3 | 7 | 9 | |
4 | FC Pusa | 3 | 5 | 6 | 1 | 2 | 3 | 5 | 7 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 8
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | FC Nordhausen | 2 | 18 | 6 | 6 | 0 | 0 | 15 | 0 | |
2 | NextGen FC | 3 | 6 | 6 | 1 | 3 | 2 | 6 | 10 | |
3 | FC Jaunmārupes Lauvas | 1 | 5 | 6 | 1 | 2 | 3 | 5 | 9 | |
4 | FC Helsinki #2 | 4 | 4 | 6 | 1 | 1 | 4 | 5 | 12 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 9
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | FSV Frankfurt | 4 | 12 | 6 | 3 | 3 | 0 | 11 | 8 | |
2 | Citizen Seducer | 3 | 11 | 6 | 3 | 2 | 1 | 10 | 7 | |
3 | Red Bull FC | 2 | 7 | 6 | 2 | 1 | 3 | 8 | 11 | |
4 | FC ReTards | 1 | 3 | 6 | 1 | 0 | 5 | 7 | 10 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 10
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | NK Slavonski Brod | 1 | 13 | 6 | 4 | 1 | 1 | 11 | 1 | |
2 | Jaypridee Town | 2 | 8 | 6 | 2 | 2 | 2 | 5 | 7 | |
3 | Electric Eels B==D | 4 | 7 | 6 | 2 | 1 | 3 | 5 | 8 | |
4 | FC Kuusysi | 3 | 6 | 6 | 2 | 0 | 4 | 7 | 12 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 11
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Gazuza Futebol Clube | 1 | 14 | 6 | 4 | 2 | 0 | 10 | 2 | |
2 | Jin Wudi FC | 2 | 8 | 6 | 2 | 2 | 2 | 8 | 7 | |
3 | Manchester United H | 3 | 7 | 6 | 2 | 1 | 3 | 3 | 6 | |
4 | Siracusa | 4 | 4 | 6 | 1 | 1 | 4 | 4 | 10 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 12
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | AC Recas | 2 | 12 | 6 | 4 | 0 | 2 | 9 | 5 | |
2 | SC Braga | 4 | 12 | 6 | 4 | 0 | 2 | 11 | 10 | |
3 | YNWA_Sibyl 91 | 1 | 7 | 6 | 2 | 1 | 3 | 9 | 11 | |
4 | Biały Legion | 3 | 4 | 6 | 1 | 1 | 4 | 6 | 9 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Draw rules
*All the teams that qualified for this round are divided over 4 seeding pots based on their club coefficient. Each group will consist of one team from each of the 4 seeding pots.
The teams are divided over the pots based on their club coefficient. The strongest teams are placed in pot 1 and the weakest teams in pot 4, etc.
Teams from the same country can not be drawn against each other in this round.
Team advancement rules
- The numbers 1 and 2 of the group stage advance to the next round.
Group stage tiebreakers
- Points
- Head to head results (points, goal difference, goals scored)
- Goal difference
- Goals scored
- Number of away goals
The finals of this tournament will be played in the stadium of Atyllians.