European Champions League season 60
Group stage
⇩ Read round information ⇩Group 1
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Oğuz Türk FK | 1 | 18 | 6 | 6 | 0 | 0 | 14 | 1 | |
2 | FC Liepaja | 2 | 9 | 6 | 3 | 0 | 3 | 11 | 9 | |
3 | FC Veenus | 3 | 7 | 6 | 2 | 1 | 3 | 5 | 11 | |
4 | VfB Leipzig | 4 | 1 | 6 | 0 | 1 | 5 | 3 | 12 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 2
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | SC Sint-Pieters-Woluwe #2 | 1 | 15 | 6 | 5 | 0 | 1 | 21 | 7 | |
2 | Rofl Team | 2 | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 9 | 9 | |
3 | FC Norderstedt | 3 | 7 | 6 | 2 | 1 | 3 | 10 | 13 | |
4 | Nova Gorica | 4 | 3 | 6 | 1 | 0 | 5 | 7 | 18 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 3
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | FC Dublin | 2 | 14 | 6 | 4 | 2 | 0 | 8 | 2 | |
2 | Amasyaspor FK | 4 | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 10 | 9 | |
3 | KS Nurki | 3 | 7 | 6 | 2 | 1 | 3 | 7 | 12 | |
4 | ⭐ PSV Eindhoven ⭐ | 1 | 3 | 6 | 1 | 0 | 5 | 11 | 13 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 4
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | FC Bucha | 1 | 9 | 6 | 2 | 3 | 1 | 8 | 5 | |
2 | au p'tit bonheur | 4 | 8 | 6 | 2 | 2 | 2 | 9 | 8 | |
3 | FC Schaerbeek | 2 | 7 | 6 | 1 | 4 | 1 | 10 | 10 | |
4 | PEC Zwolle | 3 | 6 | 6 | 1 | 3 | 2 | 4 | 8 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 5
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | SC Steenwijk | 3 | 16 | 6 | 5 | 1 | 0 | 18 | 5 | |
2 | Fiorentina | 2 | 9 | 6 | 3 | 0 | 3 | 6 | 10 | |
3 | FC Pusa | 1 | 5 | 6 | 1 | 2 | 3 | 8 | 7 | |
4 | FC Bratislava Orient | 4 | 4 | 6 | 1 | 1 | 4 | 6 | 16 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 6
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Pro Vasto 1902 | 1 | 13 | 6 | 4 | 1 | 1 | 13 | 9 | |
2 | Sporting Alverca #3 | 4 | 9 | 6 | 3 | 0 | 3 | 15 | 15 | |
3 | Guizhou Honglong | 2 | 8 | 6 | 2 | 2 | 2 | 7 | 6 | |
4 | Anonüümsed Alkohoolikud | 3 | 4 | 6 | 1 | 1 | 4 | 9 | 14 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 7
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Seaburn Beach | 2 | 16 | 6 | 5 | 1 | 0 | 15 | 6 | |
2 | Rīgas Dinamo | 3 | 8 | 6 | 2 | 2 | 2 | 15 | 13 | |
3 | Kalimdor's Revenge | 1 | 6 | 6 | 2 | 0 | 4 | 5 | 9 | |
4 | KV Sint-Pieters-Woluwe | 4 | 4 | 6 | 1 | 1 | 4 | 4 | 11 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 8
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Hapoel Tel Aviv | 2 | 15 | 6 | 5 | 0 | 1 | 27 | 4 | |
2 | Gazuza Futebol Clube | 1 | 7 | 6 | 2 | 1 | 3 | 7 | 14 | |
3 | SK Liepājas Metalurgs | 3 | 7 | 6 | 2 | 1 | 3 | 7 | 13 | |
4 | Eintracht Frankfurt | 4 | 6 | 6 | 2 | 0 | 4 | 7 | 17 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Draw rules
*All the teams that qualified for this round are divided over 4 seeding pots based on their club coefficient. Each group will consist of one team from each of the 4 seeding pots.
In the champions league, the first pot contains the defending champion and the winners of the 7 strongest leagues. All the other pots are decided by club coefficient with the strongest teams in pot 2 and the weakest teams in pot 4.
Teams from the same country can not be drawn against each other in this round.
Team advancement rules
- The numbers 1 and 2 of the group stage advance to the next round.
- The third placed teams advance to the next round of the lower continental competition.
Group stage tiebreakers
- Points
- Head to head results (points, goal difference, goals scored)
- Goal difference
- Goals scored
- Number of away goals
The finals of this tournament will be played in the stadium of 11 PEHDETA.