European League season 77
Group stage
⇩ Read round information ⇩Group 1
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ditus FC | 1 | 9 | 6 | 2 | 3 | 1 | 10 | 9 | |
2 | Internacionālā Daugava FC | 4 | 9 | 6 | 2 | 3 | 1 | 13 | 12 | |
3 | Roni's Team | 2 | 9 | 6 | 2 | 3 | 1 | 15 | 14 | |
4 | Scammonden Daoists | 3 | 4 | 6 | 1 | 1 | 4 | 7 | 10 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 2
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Canvey Island | 2 | 16 | 6 | 5 | 1 | 0 | 8 | 0 | |
2 | FC Blacksea Sharks | 4 | 8 | 6 | 2 | 2 | 2 | 8 | 5 | |
3 | Kalimdor's Revenge | 3 | 6 | 6 | 1 | 3 | 2 | 6 | 5 | |
4 | SC Sint-Pieters-Woluwe #2 | 1 | 3 | 6 | 1 | 0 | 5 | 2 | 14 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 3
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Aslanbey | 1 | 12 | 6 | 3 | 3 | 0 | 12 | 2 | |
2 | YELLOW REFUGEES | 2 | 10 | 6 | 2 | 4 | 0 | 6 | 3 | |
3 | FC Tartu #3 | 4 | 5 | 6 | 1 | 2 | 3 | 5 | 11 | |
4 | DPH Podsused | 3 | 4 | 6 | 1 | 1 | 4 | 7 | 14 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 4
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | KS Nurki | 2 | 14 | 6 | 4 | 2 | 0 | 15 | 8 | |
2 | Jeka | 3 | 11 | 6 | 3 | 2 | 1 | 10 | 5 | |
3 | Puka City Strikes Back | 4 | 7 | 6 | 2 | 1 | 3 | 5 | 8 | |
4 | Olympic Massilia | 1 | 1 | 6 | 0 | 1 | 5 | 3 | 12 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 5
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | ⭐Frutigen⭐Garde Sport⭐ | 4 | 11 | 6 | 3 | 2 | 1 | 10 | 2 | |
2 | FC Univ Craiova | 3 | 11 | 6 | 3 | 2 | 1 | 9 | 3 | |
3 | Abreu Loureiro FC | 2 | 11 | 6 | 3 | 2 | 1 | 11 | 9 | |
4 | Minyoro | 1 | 0 | 6 | 0 | 0 | 6 | 4 | 20 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 6
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | SK Liepājas Metalurgs | 3 | 13 | 6 | 4 | 1 | 1 | 16 | 6 | |
2 | Mystic Warrior Copenhagen | 2 | 11 | 6 | 3 | 2 | 1 | 14 | 5 | |
3 | Garfield Tigers | 4 | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 15 | 10 | |
4 | FC Pusa | 1 | 0 | 6 | 0 | 0 | 6 | 0 | 24 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 7
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Pro Vasto 1902 | 1 | 18 | 6 | 6 | 0 | 0 | 11 | 3 | |
2 | Biały Legion | 2 | 12 | 6 | 4 | 0 | 2 | 12 | 7 | |
3 | HNK Square Dubrovnik | 4 | 4 | 6 | 1 | 1 | 4 | 10 | 15 | |
4 | FC Kuusysi | 3 | 1 | 6 | 0 | 1 | 5 | 6 | 14 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 8
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | FC Titans | 3 | 16 | 6 | 5 | 1 | 0 | 13 | 3 | |
2 | United Rubber Ducks | 2 | 7 | 6 | 1 | 4 | 1 | 8 | 8 | |
3 | Dünamo Tallinn | 4 | 5 | 6 | 1 | 2 | 3 | 6 | 8 | |
4 | AC Recas | 1 | 4 | 6 | 1 | 1 | 4 | 3 | 11 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 9
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | FK Limbaži | 1 | 12 | 6 | 3 | 3 | 0 | 11 | 4 | |
2 | FC Lozan | 3 | 8 | 6 | 2 | 2 | 2 | 7 | 8 | |
3 | Real Astorga | 2 | 8 | 6 | 2 | 2 | 2 | 9 | 5 | |
4 | RumeliSpor | 4 | 4 | 6 | 1 | 1 | 4 | 6 | 16 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 10
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lyon #13 | 3 | 13 | 6 | 4 | 1 | 1 | 14 | 5 | |
2 | Chios #3 | 1 | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 12 | 12 | |
3 | Wiener Philharmoniker | 4 | 6 | 6 | 1 | 3 | 2 | 6 | 11 | |
4 | Rofl Team | 2 | 4 | 6 | 1 | 1 | 4 | 8 | 12 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 11
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | PEC Zwolle | 2 | 12 | 6 | 4 | 0 | 2 | 8 | 3 | |
2 | Rayo Manzanares | 1 | 8 | 6 | 2 | 2 | 2 | 6 | 5 | |
3 | União Desportiva Lisboa | 4 | 8 | 6 | 2 | 2 | 2 | 3 | 4 | |
4 | Teos Stars | 3 | 5 | 6 | 1 | 2 | 3 | 3 | 8 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Group 12
Team | Seed* | Points | MP | W | D | L | GS | GA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | AC Selki | 1 | 16 | 6 | 5 | 1 | 0 | 11 | 2 | |
2 | Black Mamba | 4 | 9 | 6 | 2 | 3 | 1 | 4 | 4 | |
3 | Twierdza Wrocław | 2 | 4 | 6 | 1 | 1 | 4 | 4 | 8 | |
4 | Dansk Fodbold | 3 | 4 | 6 | 1 | 1 | 4 | 2 | 7 |
Matches | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---|
Draw rules
*All the teams that qualified for this round are divided over 4 seeding pots based on their club coefficient. Each group will consist of one team from each of the 4 seeding pots.
The teams are divided over the pots based on their club coefficient. The strongest teams are placed in pot 1 and the weakest teams in pot 4, etc.
Teams from the same country can not be drawn against each other in this round.
Team advancement rules
- The numbers 1 and 2 of the group stage advance to the next round.
Group stage tiebreakers
- Points
- Head to head results (points, goal difference, goals scored)
- Goal difference
- Goals scored
- Number of away goals
The finals of this tournament will be played in the stadium of Black Lions.